cookie_icon
Използваме бисквитки за персонализиране и статистика. За повече информация посетете нашите условия за ползване.
Прочетох и се съгласявам
Начало Търсене
Търсене
Меню Търсене

Академия за активни общности и устойчиви туристически дестинации

Сподели в Facebook LinkedIn Twitter

Проект: TUR.1132.20240205

Организация: Сдружение Деветашко плато

Начало: октомври 2024 г.

Край: октомври 2027 г.

Продължителност: 36 месеца

 

Академия за активни общности и устойчиви туристически дестинации (Селска бизнес академия за туризъм) е нов проект на сдружение „Деветашко плато“, който надгражда и разширява дейностите на сдружението в подкрепа на оживяване и развитие на селски региони и местни общности.

Сдружение „Деветашко плато“ вече 15 години привлича и инвестира човешки, финансови и материални ресурси в обединяването и повишаването на капацитета на хората от деветте села на платото за развитието и популяризирането на региона. Вече са налице резултатите от усилията на членовете и екипа на сдружението: туристическият поток се увеличава всяка година и районът става все по-популярен сред туристи от България и чужбина, както и за събитиен и приключенски туризъм. Благодарение на създадените условия различни фирми, организации и институции намират при нас място за обучение, тиймбилдинг събития и групи по интереси.

Тази трансформация в региона не остава незабелязана: само през последните две години над 150 души от цялата страна преминаха през нашата Селска Бизнес Академия, където бяха обучени в изграждане на общности, планиране, управление на малък бизнес в селата, маркетинг и реклама и използване на природното и културно наследство за създаване на висококачествени туристически продукти.

Чрез Селска бизнес академия за туризъм ще продължим споделянето на добрите практики от нашата работа, като проектът е  насочен към активни и прогресивни хора в българските села от цялата страна, които са готови да трупат опит и да подкрепят развитието на своите села и региони.

Планирани дейности:

  • Създаване на учебна програма и обучение за създаване и активиране на местни общности и разработване на интелигентни туристически дестинации;
  • Обявяване на прием на участници чрез състезателен процес – активни, мотивирани групи от хора, представляващи 2 до 3 нови туристически дестинации;
  • Провеждане на теоретично и практическо обучение на одобрените групи представители;
  • Прилагане на придобитите знания и умения в пилотни области – създаване на общности, генериране на визия и идеи за развитие на дестинация и проектиране на туристически продукти/пакети;
  • Планиране и прилагане на маркетингови стратегии за популяризиране на дестинациите;
  • Работа за иницииране на широк дебат за провокиране на по-голяма институционална активност и ефективност при разработването и прилагането на политики, свързани с развитието на селския туризъм в България.

Сдружение „Деветашко плато“ ще оказва методическа и практическа подкрепа както в процеса на подготовка и провеждане на събития чрез срещи и посещения в регионите, така и при реализация на избраните идеи и малки проекти в дестинациите.

Устойчивост

Чрез средносрочните и дългосрочни маркетингови стратегии, разработени за развитието на  устойчив и интелигентен туризъм, местните общности, участващи в проекта, ще продължат да развиват своите региони като привлекателни и ориентирани към бъдещето туристически дестинации.

Чрез периодични публикации и излъчвания в медиите, добри практики, реализирани чрез проекти на място, и представяне на успешни истории в партньорство с национални медии (БНР, БНТ, Дарик радио и др.), резултатите от проекта ще достигнат отвъд конкретните населени места и мотивиране на други местни общности и общини от цялата страна.

Наши партньори в Селска бизнес академия за туризъм са: Община Летница, Община Ловеч, Община Севлиево, Травентурия – България, Naturalwalks – Испания, Асоциация на екотуризма – Румъния.

Детайлна информация за участие и резултати ще публикуваме периодично на сайта на Сдружение „Деветашко плато“.

Проектът е подкрепен за финансиране от Фондация Америка за България (ФАБ).