Речник на вълшебните думи в норвежкия език Или, какво научихме от едно работно посещение в Норвегия Ива Таралежкова, Велислава Чилингирова
От 7 до 11 юни, време, когато повече хора вече се замислят за море, нашата група от сдруженията „Деветашко плато“ и „Зелениград“ и общините Летница и Севлиево се отправи на север. Целта на пътуването до далечната, загадъчна Норвегия беше запознаване с техните практики за работа с доброволци и организация на дейности на открито чрез партньорства между общини и доброволчески сдружения на местната общност. Програмата бе разработена от Мортен Дуснес, представител на партньорската организация „Friluftsrådenes Landsforbund“, а средствата за пътуването са осигурени от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП.
Кацаме в Осло към 19 часа, и уж е привечер, а слънцето е все още ярко. Нашият партньор Мортен Дуснес ни посреща, настаняваме се в непретенциозен мотел и сме в очакване на новия ден… Съмва се преди 4 сутринта, a в 8 часа слънцето е вече високо в небето и ние сме на път!
В Норвегия времето е променливо - ту вали, ту ръми, ту пече, едновременно е влажно и приятно топло… доста различно от климата в България. В първия ден имаме официална среща в община Хула и работни срещи сред природата – но тук всички ходят удобно облечени и лесно подбираме дрехите - не ни трябват вратовръзки и официални обувки.


Както и клуб „Викинг“, чиито членове, облечени в дрехи и с аксесоари, наподобяващи тези отпреди хилядолетие, виждаме насред една поляна на брега на фиорда. Дотук - нищо особено, само че тези хора, пенсионери и работещи, които се включват в свободното си време… строят викингски кораб в естествените му размери! Започнали са проекта преди няколко години, а пусковият срок е 2024! Работят по професионални чертежи, използват с инструменти възможно найблизо до оригиналните, четат за епохата, нравите и историята и са погълнати изцяло от целта си. Идеята на доброволците е, когато корабът е готов, да могат туристи, младежи и всички желаещи да се докоснат до начина на живот и историите на тези силни, сурови мъже и жени - техните предци. И ако към тези примери прибавим хилядите други - младежки доброволчески организации, клубове по интереси и спортни клубове, здравни и спасителни образователни акции и културни инициативи, мащабът наистина е огромен. От организацията Norsk Friluftsliv (Живот на открито - Норвегия) споделиха, че доброволният труд в страната възлиза на 142000 работни години, а само за 2018 година цифрите показват, че доброволците са „заработили“ 78 млрд. норвежки крони, което се равнява на близо 14 млрд. лева за норвежката икономика!
Tillit - „Доверие“: всички, които ползват услуги, оборудване или туристическа инфраструктура, предоставена от държавата, общините и доброволческите организации, отговарят да опазването и устойчивостта им. И това става не с глоби и заплахи, не с рестрикции и строги и сложни правила, а само с тази вълшебна дума. Популярното наемане на така наречените „кабини“ - бунгала по бреговете на фиордите, предлагащи съвсем семпли, базисни условия за туризъм, е на символични цени, а един ключ става за повечето от тях. Условието е, след като си тръгнат, туристите да оставят бунгалото във вида, в който са го намерили, а ако може - и в по-добър! И системата работи, а списъците на чакащите за бунгало са наистина дълги.
Samarbeid - “Партньорство“, още една вълшебна дума от ежедневния речник на норвежеца. Тук е много важно да споменем, че общините и държавата имат огромна роля – те осигуряват средства за издръжка и административни дейности на общинските доброволчески центрове, подпомагат финансово изграждането и поддръжката на съоръжения, осигуряват пространство и благоприятна, мотивираща среда за работата на сдруженията, така че те да се чувстват важна част от обществото и да могат да привличат милионите си членове. От своя страна, организациите успяват да привлекат допълнителни средства от спонсори - банки, фирми, индивидуални дарения, за осъществяване на голяма част от дейностите си: детски лагери, обучения в природата, транспорт на възрастни хора на пазар, закупуване на оборудване, изграждане на съоръжения, провеждане на различни културни, спортни и други прояви.
Какво научихме от норвежките ни партньори и техния речник? Всеки има нужда и трябва да има възможност за достъп до природата и дейностите на открито. Всеки, независимо от възрастта и професията си, има някакви умения, с които може да бъде полезен на другите. За общините и държавата доброволчеството е изключителен човешки, времеви и експертен ресурс и трябва да се подкрепя и насърчава. Да си доброволец – това е начин да бъдеш част от общността, да научиш нещо ново, да избягаш от самотата, скуката и собствените си нужди и да се чувстваш полезен и удовлетворен. Когато искаме, можем - чрез партньорство и доверие. За вълшебните думи няма нужда от вълшебници - ние сме тези, които могат да вършат вълшебствата!