На 09.11.2024 в село Радуил се проведе „Световно кафене“ – среща с активни жители на селото с цел генериране на идеи за развитие. Водещи на събитието бяхме представители от екипа на сдружение „Деветашко плато“, в рамките на инициативата "АкаДемО“.
На срещата присъстваха 30 човека – представители на кметството, на местното читалище, учители, млади семейства, планински водачи, представители на местния бизнес. Ние споделихме над 15 - годишния опит на сдружение "Деветашко плато" в създаваето на местна общност и развитието на туристическа дестинация. Разделени на работни групи, участниците обсъдиха предизвикателствата и проблемите, както и наличните ресурси, потелницала и възможностите за развитие на село Радуил.
Споделиха се идеи и стъпки, които да се направят към по-добро развитие чрез действия на самата местна общност, как да се подобрят условията за използване на природните богатства, които има районът /параклиси, природни забележителности, изградени пътеки и други/, за да се увеличи интересът и посещението на туристи в селото.
Присъстващите участници генерираха чудесни идеи, които в процеса на работа бяха споделени и обсъдени, като някои от тях прерастнаха в предложения за малки проекти. Предложенията са напълно изпълними, като за реализацията им се очаква да се включат и доброволци.
Ето част от предложенията на местната общност, набелязани по време на „Световното кафене в село Радуил“:
1. Системни грижи и организация за поддържане на чистота в селото.
2. Създаване на нови интересни екопътеки за опознаване на местното богатство (параклиси, интересни местности, забележителни дървета, скали).
3. Обозначаване на вече съществуващите екопътеки с информационни табели.
4. Възобновяване на Бичкията /зона за отдих/.
5. Реклама на селото – чрез интернет и други.
6. Създаване на туристически информационен център.
7. Съхраняване и предаване на традициите на следващите поколения.
8. Създаване на клубове по интереси.
9. Създаване на сдружение като работеща форма на активната местна общност.
Радваме се, че кметът Христо Иванов успя да организира и вдъхнови активните местни участници, които отделиха почивния си ден /събота/, за да се включат в дискусията и въпреки различните си интереси, успяха да намерят път един към друг, за да споделят идеите си за развитието на селото.
Домакините благодариха на екипа на сдружение „Деветашко плато“ /Ива и Велис/ за подкрепата при провеждане на срещата и за систематизиране на предложенията.
Всичко това се случва в рамките на инициативата „Академо – академия за демократични общности“ с финансовата подкрепа на Институт Отворено общество, София и Европейския съюз.