Най-ранните сведения за духовния живот в околностите на с. Крамолин се свързват със съществуването на голяма трикорабна базилика от VI в. и еднокорабна, едноапсидна църква от XII – XIII в. Те са локализирани в местността Градът. Средновековната църква е била стенописана. Откритите части от стенописния цокъл са свалени, консервирани и се съхраняват в Регионален исторически музей – Габрово.
През 1843 г. в селото се изгражда възрожденски храм. Неизвестни са имената на строителите му, няма данни и на кои резбари и иконописци е възложено да работят по иконостаса. Към 1900 година сградата е затворена, поради опасност да се срути и е съборена.
Новата църква „Възнесение Господне” стъпва върху основите на старата. Изграждането й завършва през 1903 г. За майстор се посочва Тотю от Трявна.
Иконостасът работи Добри Иванов от Горна Оряховица.
Негово дело е и Владишкият трон. За този резбар липсват биографични данни. Известно е само, че той изрязва иконостаса на църквата „Св. Троица” в Севлиево през 1897-1898 г. (заедно със Събчо Събков) и на гробищната църква на Преображенския манастир.
Иконите в храма са рисувани през 1905 г. Зографът е оставил своя подпис на иконата на Иисус Христос. Апостол Христов е представител на Дебърската иконописна школа и един от последните наследници на стария зографски род Фръчковски. През същата година работи иконите за манастира „Св. Никола” в с. Арбанаси.
На иконата на Иисус Христос е поставен дарителски надпис, който гласи: „Подарена от Ерусалимския Поклоникъ Христо Пейковъ съпруга Мария синове Лазаръ, Петро, Данаилъ, Николай полк. Иванчо дъщерия Гиргина с. Крамолин, 1905 год. 26. V.”.
Проучването на храмовете е част от проект „Активни граждани в селата“, който се изпълнява от сдружение "Деветашко плато" с финансова подкрепа, предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП. Основната цел е повишаване на гражданската активност и обществената осведоменост и привличане на широк кръг граждани и доброволци в процеса на развитие и оживяване на 13 български села и 4 общини.