От 03.11 до 03.03.2025 година музеят „Гети“ в Лос Анджелис представя изложбата „Древна Тракия и класическият свят“: Съкровища от България, Румъния и Гърция. Тя включва около 160 предмета - изкусно изработени изделия от злато, сребро и бронз, керамика, надписи, каменни релефи и други произведения на изкуството, показващи Тракия и връзките ѝ с други древни култури в Средиземноморието и отвъд него.
Красивата статуя на бронзовото еленче, намерено в землището на село Агатово и станало символ на сдружение "Деветашко плато", е сред експонатите в изложбата. Дванадесет сантиметровата фигурка на елен е датирана от 7 век преди новата ера, и е една от най-старите находки от тракийската култура, впечатляваща с елегантната си форма и фината си изработка. Заедно с железен тракийски меч от 5-4 век пр.н.е. с уникална форма и украса, и сребърна торква, които са изложени в НАИМ, тези находки дават исторически доказателства за наличието на човешки живот и цивилизация по Деветашкото плато от древни времена.
В българската експозиция в музея „Гети“ в Лос Анджелис участва още едно уникално съкровище, от района на Деветашкото плато. Това е откритото край град Летница Летнишко съкровище, което се състои от апликации към конска амуниция, изработени от сребро с позлата в периода на разцвета на тракийската култура и изкуство между 385-335 г. пр. н. е. Намерена случайно близо до Летница през 1963 година в бронзов съд, обърнат с устието надолу, тази археологическа находка и до днес предизвиква огромен интерес с красноречивите си "разкази" за битието и вярванията на траките. Регионалният исторически музей в Ловеч участва в изложбата с три апликации от Летнишкото съкровище - изображение на „Богиня и триглав змей“, „Хиерогамия“ и „Лъв и грифон“.
Повече за изложбата може да прочетете в статията на Даниела Балабанова, кореспондент на БТА в Ловеч, както и в статията на вестник "СЕГА".
Кратко видео за Летнишкото съкровище - на сайта на община Летница.